XXXVII Rajd im. Dezyderego Chłapowskiego

6 września uczestniczyliśmy w XXXVII Rajdzie im. Dezyderego Chłapowskiego.

DSC06114 (800x600)

Wzięło w nim udział 23 uczniów z naszej szkoły  z kl. I-III pod opieką pani Doroty Gronczewskiej, Krystyny Nowak, Beaty Matyaszczyk i Oleny Kalemby.

IMG_5306 (800x600)

Odcinek naszych pieszych zmagań rozpoczął się spod pałacu w Kopaszewie należącym dawniej do rodu Chłapowskich, a dziś siedzibą dyrekcji Stacji Hodowli Roślin „Danko”. W pałacu mieliśmy okazję zwiedzić izby pamięci poświęcone patronowi naszej szkoły Dezyderemu Chłapowskiemu i jego rodzinie, poecie Adamowi Mickiewiczowi, który gościł w Kopaszewie  oraz słynnej polskiej aktorce Helenie Modrzejewskiej, żonie Karola Chłapowskiego. Oglądaliśmy także wystawę przedstawiającą dawniejsze sposoby hodowli zbóż oraz prac żniwnych. Po zwiedzeniu pałacu  udaliśmy się w drogę powrotną.

Trasa naszej wycieczki wiodła polnymi dróżkami, na których mieliśmy okazję zobaczyć zabytkowe kapliczki z wybranymi stacjami Kopaszewskiej Drogi Krzyżowej, pasiekę pszczelarską oraz biegające po polach sarenki. Na chwilę zatrzymaliśmy się także przy ścieżce edukacyjnej, by zobaczyć gatunki ptaków i zwierząt występujące na naszych terenach. Nie zabrakło także czasu i miejsca na odpoczynek i drugie śniadanko.

Do Turwi dotarliśmy troszkę zmęczeni około godziny 12.15.

Przed szkołą czekali na nas pozostali uczestnicy rajdu, a organizatorzy poczęstowali nas pyszną grochówką.

Chyba byliśmy najmłodszymi uczestnikami rajdu i możemy być z siebie dumni, że całą trasę pokonaliśmy pieszo.

Olena Kalemba